🚚Júlová DOPRAVA ZADARMO s Puravia LABS, 💪-10% na značku Planet Paleo, 🍫čokoládový výpredaj a mnoho ďalšieho. Letné zľavy pokračujú!☀️ Viac info o akciách tu.

Črevá

Chcete mať zdravé črevá? Máte pocit, že ich potrebuje prečistiť, že sú prechladnuté, lenivé, nafúknuté, boľavé alebo len hľadáte prevenciu? U nás nájdete bylinky, vitamíny, tabletky, probiotiká aj ďalšie doplnky, ktoré majú priaznivý vplyv na črevá, žalúdok aj trávenie.

Stav čriev je pritom dôležitý nielen pre tráviacu sústavu, ale aj pre celkovú kondíciu tela. Okrem toho, že sa tu nachádza základ a väčšina imunity, vplývajú črevá aj na celkové fungovanie organizmu, vrátane jeho psychiky (tzv. Gut–brain axis – osa mozek–střevo).

Črevá, ich anatómia, význam a kedy sú lenivé či zapálené

Črevá sú najdlhšou časťou tráviacej trubice, pričom na začiatku nadväzujú na žalúdok a na konci ústia do konečníka. Anatomicky sa delia na tenké a hrubé črevo.

Tenké črevo má za úlohu štiepiť natrávenú potravu zo žalúdka cez enzýmy a spolu so žlčou ju vstrebávať cez sliznicu do organizmu. Hrubé črevo vstrebáva vodu a zvyšok natrávenej potravy zahusťuje, nestráviteľné zvyšky sa rozkladajú cez symbiotické baktérie. Celkovo majú črevá 7 metrov, z toho dlhšiu časť, 5 metrov, tvorí tenké črevo.

Tak, ako aj iné orgánové sústavy, aj črevá môžu postihnúť viaceré nepríjemnosti. Niektoré sú iba krátkodobé a súvisiace s jedlom, napríklad ak sú črevá nafúknuté, iné môžu byť vážnejšieho charakteru, napríklad ak sú prechladnuté alebo boľavé.

V tom druhom prípade je najčastejšou príčinou zápal, ktorý sa prejavuje aj cez kŕče, hnačku, nadmernú únavu či stratu hmotnosti. Ak je iba krátkodobý, má akútnu podobu s rýchlym priebehom. Dlhodobý je naopak chronický a jeho prejavy sú dlhodobé. Špecifickým problémom súvisiacim so stresom je potom syndróm dráždivého čreva.

V črevách sa zároveň nachádza mikrobiom, čiže súbor mikroorganizmov dôležitých nielen pre trávenie a vylučovanie odpadových látok. Zdravé črevo podporuje aj imunitu, hormonálnu rovnováhu, pokožku, nervovú sústavu, krvný obeh a duševné zdravie.

Ktoré sú najlepšie doplnky na črevá, ako je to s ich prečisťovaním, je možné ich rozhýbať alebo detoxikovať a čo je dobré pre ich celkové zdravie? Kliknite tu a pokračujte v čítaní na konci tejto stránky.

Najpredávanejšie

Stránka 1 z 8 - 87 položiek celkom
Hore
Ďalšie produkty

Skúste naše probiotiká, prebiotiká, synbiotiká aj aktívne uhlie

Starostlivosť o črevo a tráviacu sústavu musí začať s podporou črevného mikriobiómu. Tá spočíva v pozitívnom pôsobení aj v prečistení čriev od patogénov.

Za týmto účelom máme nasledovné prostriedky:

Probiotiká: Na podporu črevnej mikroflóry a prospešných baktérií v nej slúžia probiotika. U nás ich nájdete v prevedeniach pre deti aj dospelých, viaceré aj ako kolonizačné. Sú výborné na prevenciu a dlhodobé užívanie, ale aj po antibiotikách.

Prebiotiká: Aby mohli probiotické baktérie v črevách pôsobiť, potrebujú k tomu prebiotiká. Ide o špecifický druh vlákniny, ktorý je potravou pre tieto baktérie, dobrým príkladom je inulín z čakanky. U nás ich nájdete v podobe orálne užívaných kapsúl. Prebiotiká ale nájdete aj v potravinách, príkladom môže byť cibuľa, cesnak, banán, ľanové semienko alebo strukoviny.

Synbiotiká: Ak nechcete kupovať zvlášť probiotiká a prebiotiká, odporúčame vám synbiotiká. Ide o doplnky, ktoré obsahujú oba typy látok naraz, vrátane kmeňov užitočných laktobacilov a bifidobaktérií. Samozrejme, bez zbytočných prísad.

Aktívne uhlie: Jedným z prirodzených spôsobov, ako podporiť prečistenie črevá, je aktívne uhlie, nazývané aj čierne uhlie. Ide o špeciálne látky s hubovitou štruktúrou, ktoré sú schopné adsorbovať množstvo toxických látok a plynov z čriev a tráviacej sústavy.

Aké vitamíny, bylinky, enzýmy pomáhajú na zdravé črevá

Ak chcete mať zdravé črevá, dobré trávenie a celkovo podporiť ich funkciu, môžu vám k tomu pomôcť aj ďalšie prostriedky. Ide napríklad o enzýmy, kolostrum, vitamíny alebo bylinky na žalúdok a črevá, napríklad ako čaj, tabletky či kvapky.

Toto všetko u nás pre črevá nájdete:

  • Ak ide o byliny, tie máme v rôznych formách, populárny je prášok s extraktom konkrétnej byliny, napríklad ako brest plavý či pestrec mariánsky.
  • Alternatívou k tomu sú komplexné doplnky v podobe tabliet, kapsúl či kvapiek, ktoré obsahujú kombináciu viacerých rastlín, napríklad ako Biocidin.
  • Doslova „boosterom“ pre črevá, črevný mikrobióm a imunitu je kolostrum, napríklad to kozie, ktoré obsahuje imunoglobulíny, cytokíny aj laktoferín.
  • Pokiaľ by ste chceli doplniť tráviace enzýmy, u nás nájdete široké spektrum doplnkov s ich obsahom, niektoré majú v zložení aj kyselinu chlorovodíkovú (HCl, ktorej dostatok potrebujeme v žalúdku).
  • Nezabúdame ani na očistu organizmu a čriev, k čomu máme v ponuke určené bylinné doplnky s obsahom rastlín podporujúcich zažívacie funkcie.
  • Nielen kurkuma či aloe vera, u nás nájdete aj doplnky obsahujúce huby či chlorellu, ktorá podporuje trávenie, črevnú mikroflóru a zdravie pečene.
  • Pre dospelých aj deti máme tiež tablety, kapsule a žuvacie tablety obsahujúce minerály a vitamíny, napríklad vápnik, horčík a vitamíny A, C, D, E a K.

Bylinné kvapky, čaje a tabletky a ich správne užívanie

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek formu doplnkov a ich obsahu, pre maximálnu účinnosť je dôležité dlhodobé dávkovanie, ideálne aj niekoľko týždňov. Špeciálne pre probiotiká platí, že by ste ich mali užívať každý deň a to aj viac mesiacov po sebe.

Podľa konkrétneho zloženia sa potom užívajú 1 až 2 kapsule či tabletky denne, minimálne 30 minút pred jedlom. Ak užívate antibiotiká, probiotiká by mali nasledovať s časovým odstupom, obvykle aspoň 2 hodiny po nich. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že by látky obsiahnuté v antibiotikách zničili baktérie, ktoré prijmete v probiotikách.

Kolostrum sa môže užívať dlhodobo, podľa konkrétneho doplnku obvykle v dávke 1 až 3 kapsúl a to minimálne 30 minút pred jedlom. V prípade tráviacich enzýmov sa odporúča užívanie viackrát denne s hlavnými jedlami.

Výnimkou z dlhodobého užívania je aktívne uhlie. To sa hodí pri akútnych problémoch, napríklad ak ide o intoxikáciu potravín, kde je potrebné ho podať do 1 hodiny. Dávkovanie prispôsobte inštrukciám na obale doplnku. Všeobecne platí, že čierne uhlie by sa nemalo užívať dlhšie, ako 2 či 3 dni. Ak sa stav nezmenil, treba navštíviť lekára.

Čo ešte je dobré na črevá? Potraviny, pohyb a obmedzenie negatívnych vplyvov

Ako ešte podporiť zdravie čriev, trávenie a črevnú mikroflóru? Dôležitá je pravidelnosť stravovania a pitný režim obsahujúci vodu podporujúcu vstrebávanie živín.

Svoju pozornosť venujte aj nasledovným oblastiam:

Jedálniček a detox: Základom je pravidelné stravovanie, potraviny s obsahom vlákniny z ovocia, zeleniny a fermentovaných potravín typu kombucha a jogurt. Skvelé pre črevnú sliznicu sú aj polievky, najmä dlhotiahnuté mäsokostné vývary. Zabudnite na riadené očisty čriev a detoxy. Konzumujte vyváženú stravu s dostatkom vlákniny a skúste sezónne potraviny, tak svojmu črevu prospejete najviac.

Pravidelný pohyb a vyprázdňovanie: Aby ste podporili hybnosť čriev, nazývanú motilita, je dôležitá pravidelná fyzická aktivita. Ideálne je kombinovať každodennú chôdzu so športom, napríklad beh, plávanie, tenis, tanec atď. Pravidelné vyprázdňovanie je tiež veľmi dôležité a pohyb vám v tom môže veľmi pomôcť. Hýbte sa a hýbať sa budú aj črevá!

Pozor na antibiotika: V črevách sa nachádza až 70-80 % našej imunity, no ak musíte kvôli nejakej chorobe užívať antibiotiká, tak práve tie dokážu črevnú mikroflóru a jej prospešné baktérie narušiť. Aby ste ich obnovili, nezabudnite užívať probiotiká!

Obmedzenie negatívnych vplyvov: Negatívne faktory typu alkohol či fajčenie, ale aj stres, nadmerná konzumácia cukru a sladidiel, konzervované potraviny, trans-tuky a nadmerná a častá konzumácia červeného mäsa, to všetko môže mať negatívny vplyv na črevný mikrobióm. Ak sa dá, minimalizujte ich vplyv.