🔥 DOPRAVA ZADARMO s Puravia LABS a zľava 10 % na prírodnú kozmetiku! Využite naše májové akcie. Viac info tu.

Pečeň

Pečeň je v tele najdôležitejším orgánom pre očistu, no jej význam spočíva aj v metabolizme, trávení a hormonálnej regulácii. Zdravá pečeň je teda prirodzeným cieľom a k tomu, ako ju vyčistiť alebo posilniť, existujú potraviny aj špeciálne doplnky výživy.

Či už vás trápia bolesti a iné príznaky, alebo hľadáte spôsoby na detoxikáciu pečene, riešenie by malo byť o kombinácii viacerých prostriedkov. Diéta by pritom nemala byť iba o obmedzení jedál, ale aj o dôležitých látkach prírodného pôvodu. Aké vitamíny, bylinky, čaje a doplnky u nás nájdete, aké majú účinky a ako pečeň podporiť najlepšie?

Čo je pečeň, kde sa nachádza a kedy je zdravá

Pečeň je orgán, ktorý je súčasťou tráviacej a vylučovacej sústavy v tele. Jej anatómia súvisí s tým, že je to endokrinná žľaza pokrytá jemným väzivovým púzdrom s obsahom nervových zakončení, ktoré má viac vrstiev od hustého až po riedke väzivo.

Samotná pečeň je potom tvorená 4 lalokmi a to najväčším pravým, menším ľavým, spodným chvostovým a menším pravouhlým. Ak ide o to, kde v tele je, nachádza sa v pravej hornej časti brucha pod pravou klenbou bránice, no čiastočne zasahuje až pod ľavú klenbu bránice. Zdravá pečeň by mala byť mäkká a preto je aj viac náchylná na úrazy.

Naopak, chorá pečeň mení svoju štruktúru tak, že je viac tvrdá, stučnená alebo zväčšená. Ako orgán je pritom pečeň jeden z najväčších a môže vážiť až 2 kg.

S pečeňou môžu byť spojené rôzne príznaky, najmä jej bolesti či zväčšenie, ale všeobecné prejavy typu zažltnutie pokožky, nechutenstvo, únava, nevoľnosť, zvracanie či zmena farby stolice. Ak sa aj žiadne z nich nevyskytujú, neznamená to, že sa netreba o pečeň starať. Práve naopak, dôležité je posilniť ju a podporiť jej funkciu ako aj stav.

To je dôležité pre všetky jej funkcie. Medzi tie najdôležitejšie patria tvorba hormónov pre štítnu žľazu aj žlčník, detoxikácia tela od škodlivých látok, metabolizmus tukov, sacharidov a bielkovín, skladovanie vitamínov a živín a vplyv na imunitu aj krv.

Zaujíma vás, aké doplnky stravy sú vhodné na podporu pečene a ako ich dávkovať? Pokračujte v čítaní na konci tejto stránky alebo kliknite tu.

Najpredávanejšie

Hlavní obrázek
 
€20,20
Hlavní obrázek
Reishi, 90 kapsúl
Skladom (>5 ks)
227
 
€27,48
Hlavní obrázek
Pestrec, 90 kapsúl
Skladom (>5 ks)
1259
 
€15,50
Hlavní obrázek
 
€44,90
Hlavní obrázek
€122,47 –10 %
Pôvodne: €122,47  (–10 %)
€110,22
Hlavní obrázek
Berry Power Supermix BIO 150 g
Skladom (>5 ks)
1025
 
€14
Hlavní obrázek
 
€10,10
Hlavní obrázek
€111,75 –10 %
Pôvodne: €111,75  (–10 %)
€100,58
Stránka 1 z 7 - 78 položiek celkom
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
Pestrec, 90 kapsúl
Skladom (>5 ks)
€15,50
1259
Hlavní obrázek
Akcia CLEAN LABEL
€110,22
€122,47 (–10 %)
72
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
€14,38
1026
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
Reishi, 90 kapsúl
Skladom (>5 ks)
€27,48
227
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
BIOCIDIN®, 30ml
Skladom (>5 ks)
€66,66
395
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
€26,38
879
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
Curcumin, 120 kapsúl
Skladom (>5 ks)
€21,80
238
Hlavní obrázek
DIM + I3C 60 kapsúl
Skladom (>5 ks)
€43,46
396
Hore
Ďalšie produkty

Aké vitamíny, huby a omega tuky sú na jej posilnenie?

Na posilnenie a podporu funkcie a stavu pečene viete použiť rôzne doplnky v našej ponuke. Do veľkej miery v ich zložení nájdete vitamíny, huby aj antioxidanty.

Medzi tie najdôležitejšie, ktoré si všimnúť, patria aj:

Omega-3 mastné kyseliny: Zdravé mastné omega-3 tuky sú pre podporu pečeň nevyhnutné. Či už ide o EPA, DHA alebo iné ich tabletkové či tekuté formy, tieto látky prispievajú k činnosti pečene. Pozitívne pôsobia aj na srdce, krvný tlak alebo hladinu triglyceridov.

Vitamíny a minerály: Ak chcete podporiť a posilniť pečene, z tejto kategórie látok si môžete vybrať vitamín C, minerál Zinok či vitamíny zo skupiny B, konkrétne B1 a B6. Každý z nich má iný účinok, no ich vplyv na trávenie je všeobecne pozitívny.

Huby: Priaznivé účinky na fyzické aj mentálne zdravie majú tiež huby. Známa huba Reishi podporuje prirodzenú obranyschopnosť, hladinu cholesterolu v krvi aj funkcie obehovej sústavy, no má význam aj pre pečeň. Podobne Cordyceps a ďalšie.

Antioxidanty: Táto kategória látok je pre zdravie pečene aj celého organizmu mimoriadne dôležitá. Dobrým príkladom je Glutatión podporujúci prirodzené mechanizmy v tele, ktoré sú zamerané na vylučovanie škodlivín a detoxikáciu, vrátane pečene.

Byliny na pečeň fungujú, stačí si vybrať z našej ponuky

Na prečistenie a detoxikáciu, posilnenie zdravia pečene aj celkovo s priaznivým vplyvom na trávenie, tak vám môžu pomôcť rastliny aj koreniny. Niektoré sú známe, ako napríklad Ostropestrec, iné sú mimo pozornosti, ako Sladké drievko.

V našom sortimente nájdete tieto zaujímavé bylinky:

  • Pestrec mariánsky je rastlina so silnými hepatoprotektívnymi účinkami, ktorá podporuje prečistenie a funkciu pečene aj hladinu cholesterolu.
  • Oregano, známa korenina využívaná v kuchyni, tiež prispieva k činnosti pečene, okrem toho aj k funkciám žalúdka a pozitívne aj na trávenie.
  • Púpava lekárska, ktorá je nielen okrasnou rastlinou, ale pozitívne vplýva aj na činnosť pečene a žalúdka a podporuje trávenie a funkciu močových ciest.
  • Sladké drievko je bylina s odborným názvom Sladovka hladkoplodá a pomáha na trávenie, imunitný systém, dýchací systém aj na močenie. U nás ho nájdete napríklad v sirupoch od Mycomedica alebo produktu Adaptogenic.
  • Riasy Chlorella či Spirulina, ale aj Mladý jačmeň a Mladá pšenica, ktoré pomáhajú na celkové prečistenie aj na podporu pečene a tráviaceho traktu.
  • Kurkuma dlhá, ktorá je u nás využívaná ako korenie, prispieva k funkcii pečene, podporuje zdravé trávenie a pomáha aj na imunitu či dýchanie.
  • Vrcholiak, u nás menej známa rastlina, no s výborným účinkom na pečeň, trávenie a pohyb čriev, prispieva tiež k zdravej hladine cholesterolu. U nás ho najdete např. v produktech Padma.

Tabletky, čaj, olej aj kvapky a ich užívanie a dávkovanie

Rastliny v podobe extraktov či výťažkov, vitamíny, minerály, omega mastné kyseliny aj ďalšie spomínané látky prospešné na pečeň viete u nás nájsť v rôznych podobách. Ide čaje, tabletky, oleje, kapsuly aj kvapky a každá forma má svoje dávkovanie.

Užívanie závisí od podoby perorálneho doplnku, ale aj od zloženia a obsahových látok. Štandardne nastavené dávkovanie je na 1 až 3 kapsule denne, buď pred jedlom a nalačno, prípadne po jedle s odstupom 1 hodiny. Niektoré doplnky môžu mať aj intenzívnejšie dávkovanie, napríklad s obsahom húb, kde sa dá užiť počas celého dňa až 10 kapsúl.

Pokiaľ siahnete po forme prášku, ktorý sa pridáva do vody, džúsov alebo smoothie, ako bežná dávka sú 1 až 2 čajové lyžičky. V prípade sirupu sa používa podobné dávkovanie, veľa závisí od toho, či ide o sirup určený pre dospelých alebo pre deti.

Dávkovanie kvapiek je možné tiež až 3krát denne, podľa zloženia sa jedna dávka skladá z 1 až 5 kvapiek, prípadne závisí denná dávka od hmotnosti a prepočtu kilogramov a kvapiek. V prípade olejov je dávkovanie v rozmedzí od 1 do 2 čajových lyžičiek denne podľa veku a hmotnosti. Vždy si prečítajte informácie výrobcu na obale doplnku.

Vplyv aj na trávenie, metabolizmus, imunitu a srdce

Okrem pozitívneho vplyvu na pečeň a jej zdravie, majú vitamíny aj ďalšie doplnky v našom sortimente široký vplyv aj na ďalšie oblasti ľudského zdravia.

Podľa zloženia látok môžu mať nasledujúce účinky:

Prečistenie: Detoxikácia, čiže zbavenie sa škodlivých látok, ale aj celkové prečistenie a to nielen pečene, ale aj tráviacej sústavy. To všetko môžete získať s mnohými z vyššie spomínaných látok. Niektoré podporujú aj zdravie a funkcie močových ciest.

Trávenie a metabolizmus: Pozitívny vplyv bylín, vitamínov či minerálov je nielen na pečeň, ale aj celkovo na funkciu trávenia a peristaltiku čriev. Mnohé z nich podporujú aj metabolizmus živín a ich využitie, či už bielkovín, sacharidov alebo tukov.

Srdce, krvný obeh a nervy: Zdravé srdce, správna hladina cholesterolu a teda aj krvný obeh, správna funkcia celej kardiovaskulárnej sústavy aj pozitívny vplyv na nervový systém. Áno, vitamíny, byliny či omega-3 kyseliny majú aj takéto prospešné pôsobenie.

Imunita a vitalita: Viaceré minerály, bylinky aj ďalšie látky prispievajú k prirodzenej obranyschopnosti a teda podporujú imunitu, vrátane imunity tráviaceho traktu alebo dýchacej sústavy. Majú tiež pozitívny vplyv na vitalitu a proti pocitom únavy.