🔥Nenechajte si utiecť naše letné akcie! ZĽAVA na dezodoranty Biorythme a všetky čokolády, k tomu DOPRAVA ZADARMO s Puravia LABS a mnoho ďalšieho. Viac info o akciách tu.

Hormóny

Mužské, ženské, pohlavné, stresové, signalizujúce pocit nasýtenia alebo hladu, v tehotenstve aj steroidné, hormóny v tele riadia všetky najdôležitejšie procesy a javy. Tieto látky fungujú ako regulačné mechanizmy a ovplyvňujú fyziologické aj psychogénne deje v tele.

Niektoré pomáhajú ženám na rast pŕs, iné sú dôležité na správnu funkciu prostaty u mužov, ďalšie ovplyvňujú vzhľad pokožky či výskyt akné. Ich rovnováha sa prejavuje výkonnosťou a zdravím, nerovnováha naopak narušením funkcií. Čo to vlastne hormóny sú, kde v tele sa tvoria, aké majú účinky a význam a ako podporiť ich zdravú hladinu?

Čo sú hormóny, mužské a ženské a hormonálna nerovnováha

Hormóny sú chemické látky, ktoré ľudské telo prirodzene produkuje a používa na reguláciu viacerých funkcií. Tvoria sa v endokrinných žľazách, najmä v štítnej žľaze, pankrease, nadobličkách a pohlavných žľazách, čiže o vaječníkoch a semenníkoch.

V tele cirkulujú krvným obehom, čím sa dostanú do tkanív, orgánov a orgánových sústav, kde sa prejavia ich účinky. Najčastejšie ide o reguláciu metabolizmu, rast a vývoj, reprodukčné procesy, emocionálnu rovnováhu, fyzickú či psychickú únavu a vitalitu alebo imunitný systém. Niektorých hormónov majú viac ženy, niektorých muži a niektoré sú univerzálne.

K tým najvýznamnejším patria inzulín kľúčový pre správnu hladinu cukru a krvi a produkovaný pankreasom, kortizol produkovaný nadobličkami regulujúci stres a metabolizmus či tyroxín produkovaný štítnou žľazou vplývajúci na metabolizmus, rast aj vývoj.

Dôležitý je aj adrenalín ako hormón reakcie na stres, mužský pohlavný hormón testosterón, ženské pohlavné hormóny estrogén a progesterón či oxytocín, hormón lásky. Hoci sú estrogén a progesterón známe ako „ženské hormóny“ a testosterón ako „mužský hormón“, ženy aj muži majú v tele a potrebujú všetky tri hormóny, iba v inom množstve.

Rovnováha všetkých hormónov je dôležitá pre všeobecné zdravie aj udržanie homeostázy organizmu. Naopak, nerovnováha, ktorá sa vyskytuje kvôli nadmernému či nedostatočnému množstvu hormónov, znamená problémy. Tie sa prejavujú problémami s hmotnosťou, spánkom, náladou, srdcom, trávením, vitalitou aj pohlavných funkcií.

Aké sú vhodné doplnky stravy, ako ich užívať a ako je to s vplyvom životného štýlu na hormóny? Pokračujte v čítaní tohto článku kliknutím tu.

Najpredávanejšie

Hlavní obrázek
Drmek obyčajný, 90 kapsúl
Skladom (>5 ks)
1330
 
€15,68
Hlavní obrázek
Maca 4x Power, BIO 140 g
Skladom (>5 ks)
1027
 
€12,28
Hlavní obrázek
BIO ashwagandha, 60 kapslí
Skladom (>5 ks)
865
 
€14,73
Hlavní obrázek
 
€17,05
Hlavní obrázek
Zdravie pre ženu, 60 kapsúl
Skladom (>5 ks)
870
 
€11,32
Hlavní obrázek
DIM + I3C 60 kapsúl
Nedostupné
396
 
€43,46
Maca červená prášek BIO, 300 g
 
€14,44
Stránka 1 z 4 - 40 položiek celkom
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
€14,73
865
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
€15,68
1330
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
€11,32
870
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
MycoMeno, 90 kapsúl
Skladom (>5 ks)
€23,40
1226
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
€17,05
252
Hlavní obrázek
€6,50
707
Hlavní obrázek
Afrodite pre ženy 50ml
Skladom (>5 ks)
€6,50
706
Hore
Ďalšie produkty

Podporné minerály, vitamíny, antioxidanty aj omega kyseliny

Na zmiernenie negatívnych vplyvov na hormonálny systém, podporu hormonálnej rovnováhy a stimuláciu hladiny existujú rôzne vitamíny, minerály a ďalšie látky.

U nás sú ako kapsuly, kvapky a iné doplnky výživy:

Minerály: Ak chcete podporiť zdravú hladinu a tvorbu hormónov, nepodceňujte doplňovanie minerálov. Medzi tie najlepšie s vplyvom na hormonálnu rovnováhu patria zinok, selén, horčík, vápnik a železo, viaceré ovplyvňujú aj hladinu vitamínov a ich vstrebávanie v tele.

Vitamíny: Pre podporu syntézy a regulácie hormónov majú zmysel aj niektoré vitamíny. V prvom rade ide o vitamíny skupiny B, najmä B6 na nervovú sústavu a B12 na krvný obeh. Pozitívny vplyv majú aj vitamíny s priamymi aj nepriamymi antioxidačnými účinkami C, D a E.

Omega mastné tuky: Ak ide o prospešné mastné kyseliny, na hormóny a hormonálnu hladinu majú pozitívny vplyv tie esenciálne, konkrétne omega-3 a omega-6. Vplývajú najmä na hormóny produkované mozgom a tie, ktoré ovplyvňujú reakciu na stres.

Antioxidanty: Dôležitou kategóriou látok s vplyvom na tvorbu a hladinu hormónov v tele majú aj antioxidanty. Za zmienku stoja flavonoidy nachádzajúce sa v zelenine a ovocí, ale aj glutatión zložený z trojice aminokyselín a to glutamát, cysteín a glycín.

Bylinky na hormonálnu rovnováhu? Maca aj Vitex

Ak ide o prírodné látky s účinkami na hormonálne receptory, nazývané nesprávne aj ako prírodné hormóny, pre mužov aj pre ženy existuje niekoľko rastlín s ich obsahom. Vplývajú na vitalitu, energiu, metabolizmus, proti stresu aj na pohlavné zdravie.

Tu sú rastliny a byliny, ktoré takéto látky obsahujú:

  • Maca, čiže Žerucha, ktorá pomáha na hormonálnu rovnováhu a priebeh menštruácie u žien, libido u mužov a celkovo na zvýšenie energie a vitality.
  • Tribulus, čiže Kotvičník, rastlina so stimulačným efektom na silu a výkonnosť, keďže vplýva na testosterón, podporuje teda aj mužské libido a plodnosť.
  • Vitex jahňací, rastlina s vplyvom na kognitívne funkcie a činnosť kĺbov a špeciálnou podporou pre pohlavnú sústavu a priebeh menštruácie u žien.
  • Ženšen, známy svojou funkciou na kortizol, ale aj ako podpora na zmiernenie stresu, výkonnosť, koncentráciu či pre normálne fungovanie mozgu.
  • Ashwagandha, bylina s adaptogénnymi vlastnosťami, ktorá prispieva k hormonálnej rovnováhe, ale aj na duševné zdravie, relaxáciu a proti únave.
  • Rhodiola s pozitívnym vplyvom a reguláciu hladiny kortizolu, čím zmierňuje vplyv stresových faktorov, pomáha aj na krvný obeh a trávenie.
  • Muira puama, rastlina s antioxidačnými účinkami, ktorá patrí medzi toniká, podporuje hormonálnu rovnováhu u žien a ich menopauzálny komfort. U nás ju nájdete v produktoch MycoMeno a Afrodite pre ženy.

Ako na užívanie? Dlhodobo a dodržiavajte dennú dávku

Ak chcete podporiť zdravú hladinu hormónov a svoju hormonálnu rovnováhu cez doplnky výživy založené na vyššie spomínaných látkach, treba sa držať niekoľkých zásad. Prvou je, že akákoľvek podpora musí byť založená na dlhodobom užívaní, ideálne každý deň. Zároveň s tým však platí, že si treba dať pozor na odporúčanú dennú dávku.

Tá býva stanovená pre minerály aj vitamíny, pričom jej prekročenie môže spôsobiť opačný efekt, čiže nerovnováhu tvorby, regulácie a hladiny hormónov. Objaviť sa môžu aj nežiaduce či vedľajšie účinky, najčastejšie ide o tráviace a zažívacie ťažkosti.

Tie sú v podobe hnačky, plynatosti a nadúvania, objaviť sa môžu aj problémy s búšením srdca a zvýšením či naopak znížením krvného tlaku. Pri prekročení dávok niektorých rastlín sa môžu objaviť bolesti hlavy, začervenanie pokožky v tvári alebo nevoľnosť. Vždy, keď sa takéto príznaky u vás vyskytnú, mali by ste užívanie doplnku prerušiť.

Ak ide o konkrétne dávkovanie, treba sa držať inštrukcií na obale alebo v príbalovom letáku. Štandardne sa užívajú vitamíny, minerály či bylinné doplnky 1 až 2 krát denne v rozmedzí 1 až 2 kapsúl či tabliet, ak ide o kvapky, tak v objeme 1 až 2 ml denne.

Hormonálna rovnováha ide ruka v ruke so životným štýlom

Hormonálna rovnováha sa dá dosiahnuť nielen dopĺňaním vitamínov, minerálov či bylinných látok. Základ by mal tvoriť zdravý životný štýl a vyvážený jedálniček doplnený o vyššie spomínané suplementy.

Tu sú faktory správne životosprávy, ktoré vám k nej môžu najviac pomôcť:

Bielkoviny: Dostatok bielkovín v tele pomáha na syntézu hormónov a podporuje aj ich sekréciu. Niektoré hormóny sa na ne viažu počas transportu v krvnom obehu, iné ich môžu využívať pre signalizáciu. Všeobecne majú proteíny pre ne stabilizačnú funkciu.

Zdravé tuky: Prospešné mastné kyseliny v jedálničku podporujú tvorbu membrán buniek a to vrátane membrán hormonálnych žliaz. Regulujú zápalové procesy a stabilizujú hladinu cukru v krvi, čo má podporný účinok. Špeciálne sú dôležité pre steroidné hormóny (tzn. všetky pohlavné hormóny a hormóny vylučované nadobličkami).

Spánok a menej stresu: Ak chcete pomôcť svojej hormonálnej rovnováhe, základom je dostatok spánku. Ten pomáha na rastový hormón a naopak, znižuje vplyv kortizolu. Stres je naopak potrebné obmedziť, keďže zvyšuje tvorbu kortizolu aj adrenalín vyvíja tak okrem iného nápor na činnosť nadobličiek.

Pravidelný pohyb: Fyzická aktivita v podobe chôdze, športu či cvičenia je prospešná práve na optimálnu tvorbu a hladinu dôležitých hormónov v tele. Týka sa inzulínu, kortizolu, endorfínu, serotonínu, leptínu, grelínu aj dvojici estrogén a testosterón.