🔥 DOPRAVA ZADARMO s Puravia LABS a zľava 10 % na prírodnú kozmetiku! Využite naše májové akcie. Viac info tu.

Pamäť

Ľudská pamäť je dôležitá nielen na učenie sa alebo pre prácu, ale predovšetkým na uchovanie spomienok a pre vnímanie života naplno. Či už je to krátkodobá alebo dlhodobá, má zmysel aj pre sústredenie, mentálnu vitalitu a praktické fungovanie v živote.

Ako si ju zlepšiť? Známe sú rôzne cvičenia, hry či tréning, no ak ju chcete podporiť dlhodobo a prírodne, máme pre vás vitamíny, čaje, tabletky, bylinky aj minerály. Sú vhodné nielen pre seniorov, ale aj pre mužov a ženy všeobecne či pre študentov. Čo zahŕňa naša ponuka, aké sú účinky výživových doplnkov a aké by malo byť ich správne užívanie?

Čo je pamäť a ako funguje krátkodobá vs. dlhodobá

Ľudská pamäť sa dá opísať ako schopnosť a zároveň psychologický proces, ktorý umožňuje uchovávať, spracovávať a následne obnovovať informácie a skúsenosti z minulosti. Je to schopnosť mozgu získať, udržať a obnoviť všetky uchované spomienky.

Nejde však iba o nejaké informácie či poznatky, do pamäte sa môžu integrovať dojmy, pocity, skúsenosti, udalosti aj všetko, čo ste prežili. Celý pamäťový proces je tvorený fázou uloženia informácie do pamäte, jej uchovávania a obnovovania, čiže vyťahovania z pamäte. Vďaka pamäti vie človek fungovať v praktickom živote a organizovať si ho.

Pamäť ovplyvňuje aj naše myslenie, správanie a osobnostné vlastnosti. Je dôležitá pre učenie sa z predošlých chýb, vývoj osobnosti a tiež pre napredovanie v práci.

Stav pamäte je zároveň prejavom mentálneho zdravia a kvality života. Zapamätávanie môže byť pritom úmyselné aj neúmyselné, podľa druhu vnemu mechanické, slovné, názorné a emocionálne. Fyziologicky je tvorené dočasnými nervovými spojmi.

Z časového hľadiska má človek senzorickú, krátkodobú a dlhodobú. Tá prvá uchováva informácie po dobu iba niekoľkých milisekúnd. Krátkodobá pamäť vzniká po pamäťovej stope v dĺžke 15 až 30 sekúnd. Ako pasívna funguje dlhodobá pamäť, ktorá funguje na základe vzniku a upevnenia pamäťových stôp a to v dĺžke približne 30 minút.

Chcete sa dozvedieť, ktoré vitamíny, minerály alebo bylinky môžete využiť na podporu pamäte a ako ich užívať? Pokračujte v čítaní v druhej polovici tohto článku na konci stránky.

Najpredávanejšie

Hlavní obrázek
Opičí sirup, 200ml
Skladom (>5 ks)
1333
 
€7,90
Magnesium Energy
Doprava zadarmo
Magnézium Energy, 90 kapsúl
Skladom (>5 ks)
1921
 
€28,37
Hlavní obrázek
Lipozomálny karnozín, 240 ml
Skladom (>5 ks)
1387
 
€60,87
Hlavní obrázek
Magnesium malát, 90 kapsúl
Skladom (>5 ks)
1328
 
€15,68
Hlavní obrázek
 
€37,45
Hlavní obrázek
Ginkgo Biloba, 60 kapsúl
Skladom (>5 ks)
1327
 
€14,97
Hlavní obrázek
Polar Omega 3 Krill, 60 kapsúl
Skladom (>5 ks)
1008
 
€28,75
Stránka 1 z 3 - 30 položiek celkom
Hlavní obrázek
Opičí sirup, 200ml
Skladom (>5 ks)
€7,90
1333
Magnesium Energy
CLEAN LABEL
Doprava zadarmo
€28,37
1921
Hlavní obrázek
€60,87
1387
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
€15,68
1328
Hlavní obrázek
€18,31
462
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
€37,45
128
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
€14,97
1327
Hlavní obrázek
€28,75
1008
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
€56,40
350
Lion's Mane BIO, tinktura - hlavní
€37,04
1890
Hore
Ďalšie produkty

Vitamíny, minerály aj omega kyseliny na jej podporu

Na podporu pamäte, ale aj celkovo zdravého fungovania mozgu, funkčnosti nervovej sústavy či podporu mentálnej vitality a sústredenia viete využiť rôzne látky.

Ak ide o vitamíny a minerály, za zmienku stoja tieto:

B komplex: Vitamíny skupiny B všeobecne prospievajú pre fungovanie nervového systému. To má pozitívny dopad aj na pamäť a jej zdravie, na koncentráciu, na kognitívne schopnosti a zdravé fungovanie mozgu, celej nervovej sústavy a celkovo myslenia.

Methylfolát: Za týmto názvom sa skrýva aktívna forma vitamínu B9, čiže kyseliny listovej. Táto látka podporuje tvorbu neurotransmiterov dôležitých pre funkčnosť mozgových buniek a prenos signálov medzi nimi a pozitívny vplýva na psychickú činnosť.

Horčík: Tento známy minerál má zásadný význam pre nervový systém a mozog a to hneď vo viacerých ohľadoch. Má pozitívny vplyv na kognitívne funkcie, udržiava optimálne spojenie medzi nervovými bunkami a prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy.

Omega-3: Pre fungovanie a štruktúru mozgu, na podporu komunikácie medzi nervovými bunkami ale aj ako pozitívny faktor pre zdravie zraku, sú dôležité omega-3 mastné kyseliny. Ak chcete podporiť fungovanie svojej pamäte, majú nezastupiteľnú úlohu.

Skúste overené bylinky aj huby, pozerajte na ich kvalitu

Na podporu pamäte, fungovanie nervovej sústavy, zdravie mozgu, koncentráciu, mentálnu vitalitu, prenos signálov v nervovom systéme aj celkovo proti únave viete využiť tiež niektoré rastliny a byliny. U nás ich nájdete v podobe extraktov ako aj výťažkov.

Medzi najžiadanejšie bylinky v našej ponuke patria:

  • Ženšen, bylina patriaca medzi adaptogény a má pozitívny vplyv na duševný výkon, koncentráciu, koordináciu, vytrvalosť, vitalitu, energiu a relax.
  • Ginkgo biloba, čo je bylina známa aj ako antioxidant, pričom prispieva na duševnú rovnováhu, pamäť, kognitívne funkcie a podporuje krvný obeh. 
  • Brahmi, ajurvédska bylina nazývaná aj Gotu kola, ktorá pomáha na duševné zdravie, kognitívne funkcie, osvieženie tela aj na prirodzenú imunitu.
  • Bacopa, čiže Bakopa drobnolistá, rastlina známa svojim pozitívnym vplyvom na zlepšenie kognitívnych funkcií, podporu pamäte a sústredenia. U nás ju nájdete napríklad v produkte Memory nebo vo fermentovanej zmesi Nootropics spolu s Ginkgo bilobou a ďalšími adaptogénmi.
  • Ashwaganda, tiež známy adaptogén, táto rastlina pomáha na duševné zdravie, relax a prispieva ku kognitívnym funkciám a na lepšiu koncentráciu.
  • Rozchodnica ružová, bylinka známa aj pod názvom Rhodiola, ktorá je antioxidantom s pozitívnym vplyvom na kondíciu a celkovo duševný výkon.
  • Zelený čaj, ktorý sa vyrába z listov Čajovníka čínskeho, patrí medzi prírodné stimulanty koncentrácie, duševného zdravia a mentálneho výkonu.

Ako na užívanie a nie sú to len tabletky a kapsuly

Pokiaľ ide o formu, vitamíny, minerály, omega mastné kyseliny aj bylinky viete prijímať vo viacerých podobách. Najčastejšie sú čaje, kapsuly, tabletky, sirupy a kvapky, množstvo z týchto látok sa nachádza aj v potravinách. Pre mozog, pamäť a nervovú sústavu je najlepšia ich kombinácia, z potravín sú ideálne ryby, orechy, ovocie a zelenina.

Čo sa týka užívania doplnkov výživy, to by malo byť dlhodobé a ideálne na pravidelnej báze každý deň. Presné dávkovanie závisí od formy, od odporúčania výrobcu a zamerania. Pre deti sú najčastejšie určené želatínové kapsuly, medvedíky alebo sirupy.

Štandardné užívanie perorálnych foriem tabliet a kapsúl býva v rozmedzí 2 až 4 dávok počas dňa, ideálne pred jedlom alebo na lačno a so systémom dávkovania ráno aj večer. Niektoré doplnky s obsahom magnézia na upokojenie nervovej sústavy sa odporúčajú pre užívanie aj špeciálne pred spánkom, kedy pomôžu na uvoľnenie od stresu.

Ak ide o kvapky, tu býva dávkovanie v rozmedzí 15 až 30 kvapiek, obvykle 2 až 3 krát denne. Niektoré sa môžu užiť samostatne, iné zapiť džúsom. Sirup sa užíva v dávke 5 ml 2 až 6 krát denne podľa potreby, prášok do nápojov obvykle 1 dávka denne.

Nielen na pamäť, ale aj na sústredenie a zdravie mozgu

Vitamíny, minerály, omega mastné kyseliny aj bylinky, ktoré máme v tejto našej ponuke, pomáhajú nielen na podporu pamäte, ale aj na celkové mentálne zdravie.

Toto sú tie oblasti, kde môžete vidieť ich pôsobenie:

Koncentrácia: Sústredenie sa, udržanie pozornosti, koncentrácia na konkrétne informácie a teda aj podpora ich zapamätania, to všetko sú dôležité účinky mnohých bylín, vitamínov a minerálov v našej ponuke. Práve preto je dôležité ich komplexné užívanie.

Mozog a kognitívne funkcie: Viaceré byliny, minerály aj mastné kyseliny pomáhajú na zdravé fungovanie mozgu a majú pozitívny vplyv na kognitívne funkcie. To podporuje pamäť komplexne, vrátane vnímania, uchovávania a obnovovania informácií.

Nervový systém: Fungovanie nervového systému, jeho zdravie, podpora správneho prenosu nervových signálov či podpora tvorby neurotransmiterov, to sú ďalšie oblasti pôsobenia niektorých vitamínov a bylín. To má pozitívny vplyv aj na stav pamäte.

Vitalita a energia: Viaceré byliny prispievajú svojim zložením a účinkami na mentálnu ale aj fyzickú vitalitu a pocit energie. Môžu naopak znižovať pocity únavy a vyčerpania, pričom ich stimulačný efekt je vidieť vo výkone, výkonnosti a dlhodobej kondícii.