🔥 DOPRAVA ZADARMO s Puravia LABS a zľava 10 % na prírodnú kozmetiku! Využite naše májové akcie. Viac info tu.

Vitamín D

Spomedzi všetkých vitamínov v ľudskom organizme patrí vitamín D medzi tie najdôležitejšie. Ako jeden z mála si ho vie telo vytvoriť čiastočne aj samo, no ak chcete naplno využiť všetky jeho pozitívne účinky, iba potraviny vám ako zdroj nebudú stačiť.

To je aj dôvod, prečo u nás nájdete viaceré formy doplnkov, či už klasické kapsuly a tablety, kvapky, oleje alebo aj žuvacie kapsuly. Tieto prípravky sú vhodné pre deti aj dospelých a to najmä na imunitu, svaly, kosti, chrup, mozog a duševné zdravie. Kedy a u koho hrozí jeho nedostatok, aké to má príznaky a existuje aj riziko predávkovania?

Je vhodný pre deti, dospelých aj tehotné, ráno alebo večer

Vitamín D je špecifický vitamín rozpustný v tukoch, ktorý hrá kľúčovú úlohu v ľudskom zdraví. Hoci existuje niekoľko foriem vitamínu D, dve z nich sú najdôležitejšie, konkrétne vitamín D2, čiže ergokalciferol, a vitamín D3, čiže cholekalciferol.

Samotný vitamín si vie vaše telo vyrobiť aj samo a to pôsobením slnečného žiarenia na kožu. Takto vzniká zahrievaním provitamínu D, ktorý je v pokožke, za spolupôsobenia UV žiarenia zo slnečných lúčov. Okrem tohto spôsobu zo slnka, viete vitamín D získať aj z potravín, kde prevládajú mastné suroviny, najmä ryby, vajcia a mliečne výrobky.

U detí, napríklad tých mladších do 6 rokov, ale aj v tehotenstve alebo v prípade chronických ochorení, je potrebné jeho cielené dopĺňanie cez kvalitné doplnky.

Hlavný význam vitamínu D spočíva v tom, že pomáha udržiavať zdravie kostí a zubov a to tak, že podporuje absorpciu vápnika a fosforu z čriev. Má tiež úlohu pri podpore imunitného systému, svalov, celého pohybového aparátu aj zdravia a funkcie srdca a ciev. Veľmi dôležitá úloha vitamínu je v pomoci fungovania obranyschopnosti organizmu.

Nedostatok vitamínu môže viesť k problémom s kosťami, typickým príkladom je osteoporóza u dospelých a zakrivenie kostí u detí. Vplýva dlhodobo aj na metabolizmus horčíka a fosfátov a má zmysel aj pre obranyschopnosť dýchacej sústavy.

Aké formy vitamínu D sú najlepšie, ako a kedy ho užívať a v akých potravinách ho nájdete? To a ďalšie informácie si prečítajte v druhej časti tohto článku na konci stránky.

Najpredávanejšie

Stránka 1 z 2 - 14 položiek celkom
Hore
Ďalšie produkty

Tablety, kvapky, kapsuly aj žuvacie formy sú najlepšie

Pokiaľ ide o doplnky stravy, nájdete u nás viaceré formy, všetky však majú spoločné to, že sú určené na perorálne užívanie a vhodné pre mužov, ženy, deti aj seniorov.

Tu je ich stručné predstavenie spolu s charakteristikou:

Tablety a kapsuly:  Univerzálnou voľbou pre každého sú perorálne kapsuly a tablety. Na výber máte rôzne koncentrácie v zložení 2000 IU aj 5000 IU, pričom siahnuť môžete aj po doplnkoch v kvalite RAW bez technologického spracovania a rafinácie.

Žuvacie gummies: Špeciálne pre menšie deti, napríklad do 6 rokov, sú vhodné žuvacie gumové kapsule s obsahom vitamínu D. Tie ponúkajú jednoduchú formu dávkovania s rôznymi príchuťami a to v organickej kvalite bez lepku, sóje, mlieka či GMO.

Kvapky: Populárnou formou pre deti aj pre seniorov sú kvapky s obsahom tohto vitamínu. Ich prednosťami sú presné dávkovanie a jednoduché užívanie, vysoká biologická dostupnosť, žiadne pridané chute a vhodnosť aj pre vegánov a vegetariánov.

Oleje: Poslednou formou doplnkov s obsahom vitamínu D sú oleje. V nich sa nachádza tento vitamín v koncentrovanej podobe a niekedy aj s inými vitamínmi, napríklad vitamínom K2. My ponúkame takýto doplnok napríklad s olivovým či MCT olejom.

Aké má účinky a kedy by ste ho mali užívať najviac

Hlavnou funkciou vitamínu D je podpora kostného a zubného tkaniva a to vrátane jeho vývoja u detí, no svoj význam má aj pre ženy v tehotenstve. Jeho účinky sú ale omnoho širšie a to aj pre imunitný systém, duševné zdravie, nervy, cievy alebo srdce.

Toto sú najdôležitejšie oblasti a účinky vitamínu D:

  • Podpora zdravých kostí a zubov, nakoľko vitamín hrá kľúčovú úlohu pri absorpcii vápnika a fosforu z čriev, čo je nevyhnutné pre tieto tkanivá.
  • Pomoc s funkciou a stavom svalov, či už ide o svalovú silu, vytrvalosť, výkonnosť alebo stav svalových tkanív, čo sa prejaví aj na fyzickej kondícii.
  • Pozitívny vplyv na mozog a nervový systém, čo má súvis aj pri regulácii duševného zdravia, na podporu stabilnej nálady a v boji proti vplyvu stresu.
  • Podpora zdravého srdca a prospešný vplyv na srdcovú činnosť a pomoc so správnym a dostatočným fungovaním imunitného systému organizmu.
  • Udržiavania tehotenstva, vitamín D hrá úlohu pri vývoji plodu a môže pomôcť v prevencii komplikácií, vrátane preeklampsie alebo cukrovky.
  • Podiel na správnom a dostatočnom vstrebávaní iných minerálov do tela, predovšetkým ide o vápnik a fosfor, vrátane podpory ich dostatočného využitia.
  • Príspevok k normálnej hladine vápnika v krvi, čo sa prejavuje aj všetkými pozitívami tohto minerálu na organizmus, vrátane podporou kostí a zubov.

Ako a kedy vitamín D užívať a potraviny ako zdroje

Ak ide o užívanie vitamínu D, ideálna je kombinácia potravín a doplnkov výživy. V letných mesiacoch je zas prirodzeným zdrojom vitamínu slnečné žiarenie. Pre dojčatá do 12 mesiacov sa odporúča denne doplniť vitamín o 400 IU. Staršie a dospievajúce deti by mali denne prijať 600 IU, v prípade ochorenia je denná dávka vitamínu vyššia.

Všeobecne u dospelých sa vitamín odporúča doplniť v rozmedzí od 600 do 800 IU denne. Ak ide o tehotné ženy, tam je potreba príjmu vitamínu D zvýšená a to až do 1200 IU denne. Dávkovanie v tehotenstve závisí aj od miery vystavenia pokožky slnku.

Čo sa týka zdrojov, ako potraviny sú najlepším zdrojom ryby. Tie totiž obsahujú mastné kyseliny s vysokým objemom tohto vitamínu, najmä ak ide o tučné ryby typu losos, makrela, sleď či sardinky. Druhým veľmi dobrým zdrojom sú mliečne výrobky, okrem mlieka sú to aj rôzne jogurty, syry či špeciálne potraviny s pridaným vitamínom D.

Ak chcete vitamín doplniť, môžete zvýšiť aj konzumáciu vajec, kde ho nájdete v žĺtkoch, nie však v bielkach. V menšom množstve sa vitamín D nachádza aj v morských plodoch, najmä krevetách a ustriciach, prípadne v pečienke, najmä v pečienke z rýb.

Príznaky nedostatku, kto by ho nemal užívať a ostatné

V súvislosti s vitamínom D je dôležité vedieť aj to, kedy nastáva jeho nedostatok, kto by ho nemal užívať vo vyššej miere alebo či existuje riziko predávkovania.

Tu sú odpovede na všetky vyššie spomínané otázky:

Nedostatok: Ak ide o nedostatok vitamínu, medzi jeho prejavy patria oslabené kosti, nadmerná únava a slabosť, rozmazané videnie, znížená imunita, rachitída u detí, osteomalácia u dospelých a celkovo zvýšené riziko chronických chorôb.

Predávkovanie: Vitamínom D sa dá aj predávkovať, pretože sa jedná o vitamín rozpustný v tukoch, najmä jeho vysokým príjmom cez doplnky. Príznaky toho sú nevoľnosť, dehydratácia, podráždenosť, slabosť alebo až zvracanie. 

Ideálne hodnoty v krvi: Ideálna hladina vitamínu v krvi závisí od veku, pohlavia aj od fyziologického stavu. Platí, že hlavná forma vitamínu D v krvi by mala byť v limite od 100 do 150 nmol/l. Odporúčame si preto hladinu nechať zistiť z krvi u lekára. 

Pre koho nie je vhodný: Hoci pre väčšinu ľudí je dopĺňanie vitamínu D bezproblémové, niekedy nie je jeho zvýšený príjem žiaduci. Platí to pre osoby s poruchami obličiek, zníženou funkciou pečene, vysokou hladinou vápnika a metabolickými poruchami.