🔥 Zľava 10 % na značku Global Healing a celú kategóriu Pamäť! Využite naše aprílové akcie. Viac info tu.

Adaptogény

Adaptogény patria medzi najdôležitejšie podporné látky, ktoré môžete pre svoje telo využiť z prírodných zdrojov. Ide o byliny, huby, koreniny či látky v potravinách, ktoré majú významný vplyv na odolnosť organizmu a jeho prispôsobivosť.

Ich zoznam je pomerne široký a zahŕňa desiatky známych bylín, napríklad ako sú arónia, kurkuma, reishi, čaga, hliva, ľubovník, palina, sladké drievko, ženšen či zázvor. Čím komplexnejšie je ich zloženie, tým širšie sú ich účinky na zdravie. Aké sú skúsenosti s nimi, na čo konkrétne pomáhajú a aké je ich ideálne dávkovanie?

Adaptogény, čo to je a kde v potravinách sa nachádzajú

Adaptogény sú látky zvyšujúce odolnosť organizmu voči vonkajším aj vnútorným vplyvom, ktorých hlavný význam spočíva v pomoci adaptovať sa na nové podmienky. Platí to tak pre fyziologické prispôsobenie sa zmenám, ako aj pre to psychogénne.

Do tejto skupiny patria adaptogénne rastliny, huby, korenie, plody a látky obsiahnuté v potravinách rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Zjednodušene by sa dali adaptogény charakterizovať aj ako antistresové látky pre telo. Ak ide o byliny, viaceré sú známe aj svojimi konkrétnymi účinkami špeciálne pre mužov či pre ženy.

Množstvo adaptogénov sa nachádza v potravinách alebo sú potravinou, napríklad ako huby. Tie majú všeobecne stimulačné vplyvy a pomáhajú seniorom, mladším ľuďom, fyzicky aktívnym jedincom alebo ľuďom, ktorí sú v práci vystavení stresu.

Mnohé adaptogény vo forme korenia a korenín sa používajú ako bežná prísada do jedál, napríklad do polievok, omáčok, šalátov alebo na dochutenie mäsa.

Ak chcete komplexne využiť všetky ich pozitívne vplyvy, funkcie a účinky, môžete zvoliť aj formu koncentrovaných doplnkov stravy s obsahom ich extraktov či výťažkov. Najčastejšie ide o tabletky, kapsule, čaje, čajoviny prášok vhodný na prípravu nápoja, hotové nápoje alebo kvapky.

Aké sú najlepšie? Ashwagandha, ženšen aj Ginkgo biloba

V našej ponuke máme desiatky rôznych adaptogénov, či už ide o byliny, huby, koreniny alebo plody. Niektoré sú lepšie pre mužov, iné pre ženy alebo seniorov.

K tým najlepším v našich doplnkoch patria tieto:

Ašvaganda: Táto subtropická rastlina známa aj ako Ashwagandha či indický ženšen je základom tradičnej indickej ajurvédskej prírodnej medicíny. Podporuje duševné zdravie, krvný obeh, imunitu, koncentráciu, sexualitu a reprodukčnú funkciu.

Maca: Maca, čiže Žerucha, patrí k veľmi účinným adaptogénom a prírodným stimulantom. Prirodzene sa vyskytuje v oblasti Peru, konkrétne v juhoamerických Andách. Podporuje vitalitu a výkonnosť, fyzické aj duševné zdravie a tiež plodnosť.

Ginkgo biloba: Táto drevina pochádzajúca z Číny je známa už od 11. storočia ako adaptogén aj antioxidant. Podporuje duševnú rovnováhu, pamäť a kognitívne funkcie a prispieva k metabolizmu cholesterolu a na mikrocirkuláciu krvného systému.

Cordyceps: Za názvom Cordyceps sa skrýva jedna z najcennejších húb tradičnej čínskej medicíny. Táto jej hodnota vyplýva z priaznivého vplyvu nielen v podobe adaptogénu, ale aj na fyzickú výkonnosť, vitalitu, vytrvalosť a sexuálny apetít.

Pestrec mariánsky: Niekedy sa tejto byline hovorí aj ostropestrec a ide o rastlinu s vynikajúcimi antioxidačnými a hepatoprotektívnymi účinkami. Vplýva pozitívne aj na prirodzenú odolnosť a obranyschopnosť tela a normálnu hladinu cukru.

Reishi: Reishi je známa vitálna huba obľúbená v ľudovej medicíne viacerých východných krajín. Jej najväčší význam spočíva v podpore prirodzenej obranyschopnosti a imunity, no podporuje aj obehovú sústavu a zdravú hladinu cholesterolu.

Kurkuma: Toto korenie je koreňom rastliny známej ako Kurkumovník a hovorí sa o ňom ako o jednom z najzdravších korení sveta. Prispieva na fungovanie nervovej sústavy, činnosť pečene, trávenie, imunitu aj dýchaciu a kardiovaskulárnu sústavu.

Ženšen: Odborne sa táto bylina nazýva Všehoj ázijský a extrakt z neho je čoraz populárnejšou zložkou doplnkov stravy. Má pozitívne účinky na mozog, nervový systém, koncentráciu, pamäť a podporuje aj krvný obeh, obranyschopnosť a sexualitu.

Zelený čaj: Tento čaj patrí medzi najobľúbenejšie v Číne a Japonsku a vyrába sa z listov Čajovníka čínskeho. Podporuje osvieženie tela a jeho fyzických a duševných schopností, chráni ho pred stresom a prispieva k spánku a obranyschopnosti.

Kozinec blanitý: Rastlina s týmto názvom je veľmi rozšírená v Číne a patrí k adaptogénom aj k antioxidantom. Podporuje normálnu hladinu cukru, pomáha imunitnému systému a prispieva k zdravej menštruácii, menopauze a u mužov k plodnosti.

Aké majú účinky na oblasti zdravia a aké sú ich výhody

Ako už vyplýva z názvu tejto skupiny látok, adaptogény majú hlavnú funkciu v pomoci telu prispôsobiť sa zmene vonkajších či vnútorných podmienok. Každá bylina, huba, korenina či látka pôsobia v inej časti tela a majú tak iné výhody pre zdravie.

Oblasť pôsobenia adaptogénu závisí od jeho druhu:

  • Zvýšenie odolnosti organizmu ako celku voči nepriaznivým a náročným podmienkam a lepšie prispôsobenie sa pôsobiacim faktorom na telo.
  • Pomoc s normalizáciou stresu a úzkosti, čo je dané vplyvom na vylučovanie stresového hormónu kortizolu a na jeho hladinu v organizme.
  • Podpora duševného zdravia, koncentrácie, sústredenia sa, kognitívnych činností a funkcií a celkovej duševnej rovnováhy pod vplyvom stresu.
  • Udržiavanie fyzickej vitality, zníženie pocitu únavy a vyčerpanosti, predĺženie vytrvalosti a lepšia relaxácia organizmu po fyzickom výkone.
  • Podpora reprodukčného systému a jeho funkcie, niektoré adaptogény majú aj blahodárne účinky na libido u mužov, iné na menštruáciu žien.
  • Posilnenie prirodzenej obranyschopnosti a pozitívny vplyv na funkciu imunitného systému, pomoc s vykašliavaním a zdravím dýchacích ciest.
  • Podpora fungovania srdca, ciev, krvného obehu, hladiny cukru, spánku, trávenia, zdravia kĺbov a kostí aj podpora močového systému.

Užívanie adaptogénov a odporúčané dávkovanie

Pokiaľ ide o užívanie adaptogénov, ideálne je užívať viacero rôznych druhov, pravidelne každý deň a dlhodobo. Pozor si treba dať na kombináciu niektorých rastlín či húb alebo dennú dávku, ktorej prekročenie spôsobuje nežiaduce či vedľajšie účinky.

Najčastejšie ide o tráviace ťažkosti, búšenie srdca a zvýšenie či zníženie krvného tlaku. Niektoré druhy doplnkov, najmä huby, majú odporúčané dávkovanie nastavené na striedanie dní užívania a dní pokoja, obvykle v pomere 5 ku 2. Najčastejšie sa odporúča užívanie nalačno, ak ide o tabletky či kapsuly, niektoré je lepšie užiť s jedlom.

Štandardná dávka tabliet a kapsúl býva v rozmedzí 1 až 2 tabliet a kapsúl s užitím 1 až 2 krát denne. Niektoré doplnky majú aj zvýšené dávkovanie, ktoré môže byť v objeme 3 až 10 kapsúl denne. Ak ide o prášok, bežne sa užívajú 3 gramy denne.

V prípade čaju sa všeobecne odporúča dávkovanie 1 až 3 šálok denne. Ak ide o kvapky, tu býva dávkovanie buď štandardné 3 krát denne po 10 až 20 kvapiek, alebo intenzívne s užívaním až 60 kvapiek a tiež 3 krát za deň. V každom prípade platí, že sa treba držať odporúčaní výrobcu na obale alebo v príbalovom letáku doplnku.

Najpredávanejšie

Hlavní obrázek
Reishi, 90 kapsúl
Skladom (>5 ks)
227
 
€27,48
Hlavní obrázek
Maca 4x Power, BIO 140 g
Skladom (>5 ks)
1027
 
€12,28
Hlavní obrázek
 
€14,73
Hlavní obrázek
Cordyceps CS-4 90 kapsúl
Skladom (>5 ks)
229
 
€27,35
Hlavní obrázek
Curcumin, 120 kapsúl
Skladom (>5 ks)
238
 
€21,80
Hlavní obrázek
Coriolus, 90 kapsúl
Skladom (>5 ks)
233
 
€27,35
Hlavní obrázek
Tulsi Brahmi BIO, 25 sáčkov
Skladom (>5 ks)
1200
 
€5,48
Hlavní obrázek
 
€5,48
Lion's Mane BIO, tinktura - hlavní
€37,04 –9 %
Pôvodne: €37,04  (–9 %)
€33,34
Hlavní obrázek
€14,73 –9 %
Brahmi BIO, 60 kapsúl
Skladom (>5 ks)
853
Pôvodne: €14,73  (–9 %)
€13,26
Stránka 1 z 6 - 67 položiek celkom
ALOE Arborescens BIO, 520 mg - front
Novinka
€42,82
1916
Adreno komplex, 60 kapslí
Akcia
€24,62
€30,78 (–20 %)
X1661
Hlavní obrázek
Akcia CLEAN LABEL
€23,37
€25,97 (–10 %)
1502
Hlavní obrázek
Akcia CLEAN LABEL
Brahmi BIO, 60 kapsúl
Skladom (>5 ks)
€13,26
€14,73 (–9 %)
853
Fermentovaná směs Nootropics, 60 kapslí
Akcia
€27,74
€30,82 (–9 %)
1858
Hlavní obrázek
Akcia CLEAN LABEL
Hericium 90 kapsúl
Skladom (>5 ks)
€24,62
€27,35 (–9 %)
228
Hlavní obrázek
Akcia CLEAN LABEL
Hericium, 60 kapsúl
Skladom (>5 ks)
€23,67
€26,30 (–10 %)
581
Lion's Mane BIO, tinktura - hlavní
Akcia
€33,34
€37,04 (–9 %)
1890
Hlavní obrázek
Akcia CLEAN LABEL
€35,24
€39,16 (–10 %)
1503
Maca červená prášek BIO, 300 g
CLEAN LABEL
€14,44
1919
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
Reishi, 90 kapsúl
Skladom (>5 ks)
€27,48
227
Hore
Ďalšie produkty