4 hormóny šťastia: ako sa cítiť lepšie a mať ich viac?
Dopamín, serotonín, oxytocín a endorfín – štyria kľúčoví hráči v našom mozgu (a tele), ktorí zásadne ovplyvňujú našu náladu. V článku sa dozviete, čo presne robia, ako si ich hladinu prirodzene zvyšovať. Ak hľadáte recept na každodennú spokojnosť bez chémie – máme pre vás jednoduché tipy, ktoré sú účinné a navyše ešte príjemné!
Hormóny šťastia ovplyvnia náladu aj dlhodobú spokojnosť

Šťastie si nekúpite (ani u nás) – ale môžete si ho namiešať. V ľudskom tele existujú látky, ktoré výrazne ovplyvňujú, ako sa cítime, či máme chuť do života, či dôverujeme druhým alebo ako zvládam stres. Hovorí sa im „hormóny šťastia“ a aj keď sa každý prejavuje trochu inak, jedno majú spoločné – bez nich by nám chýbala radosť, motivácia aj blízkosť s druhými. Dobrá správa? Väčšinu z nich máme vo vlastných rukách a každý deň môžeme ovplyvniť, koľko sa nám ich vyplaví!
🧠 Dopamín
Hormón motivácie, odmeny a radosti. Pomáha nám „chcieť“, ísť za cieľom.
- V mozgu zaisťuje prenos signálov.
- Strednodobý účinok a funguje ako motor do budúcnosti.
- Dopamín nemožno jednoducho doplňovať ako vitamín, ale jeho hladinu ovplyvňujeme životným štýlom (napr. cvičením, výživou, spánkom). Jeho hladinu ovplyvňujú negatívne sociálne siete (tzv. rýchly dopamín), ale nebojte – dá sa resetovať. Viac sa dočítate v článku o dopamínovom detoxe.
- Uvoľňuje sa ako odmena, preto má zásadnú rolu v závislostiach. Mozog uvoľňuje dopamín ako odmenu – pri príjemných zážitkoch, ale aj pri očakávaní odmeny – drogy, kokaín, amfetamíny umelo navyšujú dopamín do závratných výšok, čo vedie k eufórii a následnému prepadu.
- Dopamín je kľúčový pri učení a odmeňovaní – učíme sa na základe toho, čo náš mozog označí za „užitočné“ práve cez dopamínový signál.
😊 Serotonín
Ovplyvňuje náladu, chuť do jedla, hojenie, zrážanlivosť krvi, túžbu aj kvalitu spánku.
- Neurotransmiter známy ako „prírodný stabilizátor nálady“. V jeho hladine sa odráža, ako dobre sa sami o seba staráme.
- Má dlhodobý vplyv na životnú spokojnosť.
- Málo serotonínu vedie k podráždenosti, únave, zníženej chuti na sex. Jeho hladinu môžete navýšiť meditáciou, kvalitnou stravou (až 90 % serotonínu vzniká v čreve), potravinami ako tofu, vajcia, losos – bohatými na tryptofán (z ktorého sa serotonín tvorí).
- Serotonín neprejde z čreva do mozgu. Napriek tomu, že črevné bunky tvoria ohromné množstvo serotonínu zakaždým, keď sa najete, takto vytvorený serotonín neprejde cez hematoencefalickú bariéru do mozgu (= brána, ktorá do mozgu nepustí všetko). Mozog si preto vlastný serotonín musí vytvoriť sám z tryptofánu prijatého stravou. Ak suplementujete, chcete prijímať tryptofán, nie priamo serotonín.
- Ani cesta tryptofánu do mozgu nie je jednoduchá. Bariéra má predpísané určité množstvo látok, ktoré do mozgu pustí. Tryptofán preteká pri prestupe do mozgu s inými látkami, preto ani strava bohatá na tryptofán nemusí fungovať. Pomáha, keď je v krvi vyšší pomer tryptofánu oproti iným aminokyselinám – napr. po jedle bohatom na sacharidy (inzulín „odvedie“ iných konkurentov do svalov a zvýši šancu tryptofánu dostať sa do mozgu).
💞 Oxytocín
Hormón lásky, dôvery a prepojenia. Zvyšuje empatiu, znižuje stres. Je to také to ''teplo pri srdci''.
- Podporuje pri pôrode maternicové kontrakcie, pomáha s dojčením, u mužov sa podieľa na ejakulácii.
- Zvyšuje sa pri objímaní, dotyku, milovaní, hlbokých rozhovoroch s blízkymi a pocitu intimity a dôvernosti. Vyplavuje ho aj altruizmus, masáž, maznanie sa so zvieratami, spev, meditácia, pozorovanie vnútorného sveta.
- Podporuje vzrušenie aj dôveru.
- Buduje vzťahovú väzbu aj väzbu rodič – dieťa.
- V mozgu zosilňuje pozitívnu spätnú väzbu – čím viac lásky a dôvery zažívame, tým viac oxytocínu máme, čo ďalej posilňuje vzťahy.
🏃 Endorfín
Tlmí bolesť, zlepšuje náladu a prináša okamžitú eufóriu.
- Ide o prírodný opiát nášho tela. (Medzi opiáty patrí napr. morfium, ktoré sa pacientom podáva pri veľkých bolestiach).
- Pôsobí okamžite (v priebehu minút). Endorfíny majú krátkodobý, ale intenzívny účinok.
- Endorfíny sú dôvodom, prečo je nám po športovej aktivite tak dobre.
- Uvoľňujú sa aj pri smiechu, tanci a počúvaní obľúbenej hudby.
- Hladinu zvyšuje aj saunovanie, pálivé jedlo (kapsaicín v ňom), milovanie či studená sprcha.
- Ak si potrebujete zlepšiť náladu hneď, nie je nič jednoduchšie, ako si ísť zacvičiť alebo si dať jogu smiechu! Je to rýchla a spoľahlivá dávka radosti.
.
.
.
.